Geniusz pianina z przypadku

Pewien mężczyzna z Denver w stanie Kolorado z dnia na dzień stał się geniuszem pianina po tym jak uderzył głową w dno basenu.

W 2006 roku wówczas 40-letni Derek Amato zanurkował w płytkiej części basenu i uderzył głową o jego dno – wynika z informacji podanych przez „Today Show”. Doznał on przy tym poważnego wstrząsu mózgu i chwilowo stracił słuch oraz pamięć.

Kilka dni później usiadł przed pianinem po raz pierwszy w życiu i do drugiej w nocy tworzył swoją autorską kompozycję.

– Kiedy zamknąłem oczy, ujrzałem w myślach te białe i czarne struktury poruszające się od lewej do prawej strony, co w rzeczywistości odzwierciedlało w umyśle nieprzerwany strumień nut – skomentował Amato na łamach blogu „Wisconsin Medical Society”.

We wspomnianym wpisie na blogu mężczyzna opisuje również granie dla swojej matki:

„Znaleźliśmy pierwsze lepsze pianino i poprosiłem ją, aby usiadła obok mnie. Pamiętam, że zapytałem ją czy jest gotowa. Zamknąłem oczy w nadziei, że ponownie ujrzę te biało-czarne struktury poruszające się od lewej do prawej. Zacząłem grać tak, jakbym próbował odnaleźć jakiś nieodkryty skarb, który do tej pory był ukryty w mojej głowie. Mama siedziała i płakała, po czym zapytała mnie: „Co ty robisz?”. Odpowiedziałem prosto: „Najwyraźniej Bóg zdecydował się podarować mi prezent na urodziny nieco wcześniej w tym roku, mamo”.”

Amato jest jednym z zaledwie 30 znanych przypadków nabytego zespołu sawanta. Mężczyzna nie przestaje komponować kolejnych dzieł.

Źródło: Business Insider

Piotr Zelek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filologia angielska nauczycielska), językoznawca, nauczyciel aktywny zawodowo, samozwańczy dziennikarz sportowy, tłumacz. To wszystko stanowi prawie tyle samo tytułów, co Daenerys!

Dodaj komentarz