Skąd się wzięło określenie “hot dog”?

Dla Amerykanów gry zespołowe i hot dogi pasują do siebie jak ciasteczka i mleko – prawdziwie amerykańskie połączenie z bogatą i interesującą historią. Niezależnie od tego, czy nazywasz je hot dogami, “red hots”, parówkami czy frankfurterkami, zwykle doceniasz geniusz kiełbasy podawanej w bułce.

Chociaż historia kiełbasy sięga daleko wstecz, nie istnieje jedyna słuszna etymologia nazwy “hot dog”. Dwie najpopularniejsze teorie dają jednak wgląd w ewolucję tego typowo amerykańskiego jedzenia ulicznego.

O co chodzi w tym określeniu?

Rysownik sportowy T. A. “Tad” Dorgan, który karykaturował niemieckie postacie jako jamniki na początku XX wieku, powinien być na ogół przypisywany do spopularyzowania terminu “hot dog”, ponieważ nie potrafił przeliterować niemieckiego “dachshund”. Tworzone przez niego karykatury z gadającymi kiełbaskami krytykowały tanie parówki sprzedawane na Coney Island, bezceremonialnie sugerując, że zawierają mięso z psa. Stanowiło to na tyle szkodliwą antyreklamę, że w 1913 roku Izba Handlowa zakazała używania terminu “hog dog” (“pies wieprzowy”) na tabliczkach na Coney Island, chociaż termin ten został nawet dopisany do Oxford English Dictionary w 1900 roku.

Pomijając fakt, że nie sposób znaleźć kopii tej karykatury, nazwa hot dog była już w użyciu na początku XX wieku i może po prostu odzwierciedlać preferencje niemieckich imigrantów wobec jamnika, którego przywieźli do Ameryki wraz z parówkami i wiedeńskimi kiełbaskami, zwanymi “wienerwurst”.

Przynieś no bułki

Umieszczanie hot doga w ciepłej bułeczce i polewanie go różnymi rodzajami sosów często jest przypisywane Harry’emu Magely, dyrektora gastronomii nowojorskiego Polo Grounds, który rzekomo poinstruował swoich sprzedawców, by wykrzykiwali: “Red hots! Get your red hots!”.

Inna historia opowiada o sprzedawcy z Coney Island, Charlesie Feltmanie, sprzedającym pierwsze hot dogi w bułkach w 1867 roku. Coney Island słynie jako “ojczyzna” hot dogów i gospodarz corocznego konkursu Nathan’s Famous International Hot Dog Eating Contest, który świętował swoją setną rocznicę w 2016 roku, dokładnie 4 lipca.

Kiedy pod koniec lat dwudziestych pojawiły się hot dogi, kiełbaski pieczone robiły prawdziwą furorę na podwórkach w całej Ameryce, a goście przynosili własne hot dogi, przygotowując je na otwartym ogniu. Prezydent Franklin Delano Roosevelt serwował nawet hot dogi królowi Anglii Jerzemu VI podczas pikniku państwowego w Hyde Park w 1939 roku.

Z kolei “corn dogs” zostały wprowadzone w 1942 roku na festynie Texas State Fair, a za ich twórcę uważa się Neila Fletchera.

Źródło: The Spruce Eats

Piotr Zelek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filologia angielska nauczycielska), językoznawca, nauczyciel aktywny zawodowo, samozwańczy dziennikarz sportowy, tłumacz. To wszystko stanowi prawie tyle samo tytułów, co Daenerys!

Dodaj komentarz