“Gdzie jest Nemo” byłby zupełnie innym filmem, gdyby opierał się na nauce

Jeśli “Gdzie jest Nemo” byłby skrupulatny pod względem naukowym, najpopularniejsza rybka Disneya mogła by zmienić swoją płeć na żeńską.

Chcecie zepsuć całą zabawę wokół animowanej rybki? Zostawcie to naukowcom! 🙂 “Gdzie jest Nemo” był kasowym animowanym hitem (nagrodzonym Oscarem) o błazenku, który poszukuje swojego młodocianego syna – dzieciak ten został wyłowiony z morza i trafił do akwarium w gabinecie dentystycznym.

Ciężko jest znaleźć małolata, który nie oglądał lub nie zna historii o błazenku Nemo. Czy nie byłoby to czymś nietuzinkowym, gdyby film lub jego następna odsłona dokładnie odzwierciedlały życie błazenków? Takie pytanie wysuwa Patrick Cooney z “The Fisheries Blog”.

Cooney zna się na rzeczy. Bada życie i funkcjonowanie ryb w North Carolina State University już od 21 lat. Na swoim blogu w 2013 roku zastanawiał się, czy byłoby tak źle, gdyby Disney pokazał, w jaki sposób błazenki często… zmieniają płeć.

Zgadza się – w prawdziwym życiu Nemo mógłby stać się kobietą. Błazenki to sekwencyjne hermafrodyty, które pomagają zachować ten gatunek, utrzymując odpowiednią liczbę dorosłych samic i samców. Wszystkie młode błazenki są osobnikami płci męskiej, a po sparowaniu dominujący partner staje się kobietą.

Uwaga – spoilery!

Oznacza to, że jeśli mama Nemo zostanie zabita (tak jak zresztą większość błazenków), a Nemo sparuje się z tatą po odnalezieniu go, wówczas jedna z ryb stanie się kobietą (prawdopodobnie tata). Lub też jeśli tata zostanie złapany, Nemo może stać się samicą, gdy sparuje się z innym samcem.

“Chociaż stanowi to zupełnie inną fabułę, to wciąż brzmi jak szalona przygoda!” – pisze Cooney w swoim artykule zatytułowanym: “Gdzie jest Nemo okłamał twoje dzieci”. W zasadzie brzmi to tak, jakby próbował wykorzystać ten film do nauki o małych rybach.

“Po prostu bawimy się tutaj konwencją, pokazując zwariowany cykl życia błazenka, kojarząc to z czymś, co ludzie znają (…) z Gdzie jest Nemo” – tłumaczy autor bloga w komentarzach (które słusznie głoszą, że przecież ryby w rzeczywistości głosu nie mają).

Źródło: CNN Entertainment

Piotr Zelek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filologia angielska nauczycielska), językoznawca, nauczyciel aktywny zawodowo, samozwańczy dziennikarz sportowy, tłumacz. To wszystko stanowi prawie tyle samo tytułów, co Daenerys!

Dodaj komentarz