20 istotnych faktów o II Wojnie Światowej

II wojna światowa nadal utrzymuje miano największej wojny masowej znanej człowiekowi. Gdy weźmiemy pod uwagę kraje biorące w niej udział, liczba ofiar śmiertelnych i ciągłe cierpienia, które spowodowała, nie można zaprzeczyć, że było to wydarzenie historyczne, którego ludzie nigdy nie zapomną. Ale jakie są kluczowe fakty dotyczące II wojny światowej? Kto był w nią zaangażowany? Ilu ludzi zostało zabitych? Młodsze pokolenia winny być kształcone w oparciu o te fakty, ponieważ są ważną częścią współczesnej historii i ukształtowały styl życia oparty na demokracji, który prowadzimy dzisiaj.

Oto niektóre z najważniejszych faktów dotyczących II wojny światowej:

1. 50-70 milionów ludzi zginęło podczas II wojny światowej

Prawdopodobnie najbardziej zatrważający fakt, o którym wspominamy. Choć oficjalnych liczb nigdy nie uda się zweryfikować, szacuje się, że z powodu opisywanego konfliktu zginęło około 50-70 milionów ludzi. Kiedy weźmiesz pod uwagę liczbę, to jest to odpowiednik całej populacji Wielkiej Brytanii. Liczba, która mrozi krew w żyłach.

2: 80% sowieckich mężczyzn urodzonych w 1923 roku nie przeżyło II wojny światowej

Szokująca statystyka, gdy weźmie się pod uwagę to, że ogromna większość całego pokolenia nie przeżyła wojny. Doprowadziło to do poważnych problemów gospodarczych ZSRR po wojnie.

3: Kobiety pracowały w armii po raz pierwszy w Anglii podczas drugiej wojny światowej

Biorąc pod uwagę tamtejsze czasy, był to odważny krok Brytyjczyków, a mimo to kobiety zaczęły być wykorzystywane jako wojskowe w tamtym okresie.

4: Przywódcami Aliantów byli: Franklin D. Roosevelt, Winston Churchill i Józef Stalin

Franklin Roosevelt i Winston Churchill stali się legendami w swoich krajach, podejmując ważne decyzje podczas wojny. Była to zatem dwójka odważnych ludzi, którzy podejmowali decyzje, które wpłynęły na życie wielu istnień.

5: Najbardziej znanymi liderami Osi byli: Adolf Hitler, cesarz Hirohito i Benito Mussolini

Adolf Hitler był inicjującym katalizatorem wojny, która pozostaje najbardziej znanym światowym konfliktem. Jego decyzje i bezwzględne zachowanie sprawiły, że wyróżniał się spośród tłumu.

6: 40% samolotów zbudowanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej zostało zniszczonych w wypadkach

Postępy inżynieryjne w czasie II wojny światowej były daleko w tyle, więc zdarzyły się wypadki.

7: 40000 żołnierzy służyło na pokładzie U-Bootów w czasie wojny, a 30000 spośród nich nigdy nie powróciło do domów

U-Booty były bezlitosne dla tych, którzy na nich służyli. Wysoki odsetek zaangażowanych nigdy nie powrócił z walki.

8: Japończycy byli szkoleni do walki od 9 roku życia

Japońska taktyka w czasie wojny była zawsze oparta o wiek walczących i misje samobójcze, które kazano wykonywać siłom powietrznym (słynni piloci Kamikaze).

9: 84 niemieckich generałów zostało straconych przez Hitlera

Nikt nie uniknął reżimu Hitlera, nawet ci, którzy mu służyli. 84 niemieckich generałów uśmiercono z różnych powodów.

10: Australijscy mężczyźni zostali zaciągnięci do walki w ogromnej liczbie po tym, jak miasto Darwin zostało zaatakowane przez Japończyków, podobnie było z Nowozelandczykami

Groźba wojny i ataki na ojczyzny sprawiły, że liczba osób zarejestrowanych wzrosła znacznie w stosunku do sił Osi.

11: W okresie od 6 czerwca 1944 roku do 8 maja 1945 roku w Europie Alianci mieli 200000 zabitych i 550000 rannych

Wskaźnik ofiar i rannych w całej Europie był naprawdę olbrzymi w tamtym okresie.

12: Szacuje się, że ponad 5,3 mln wojskowych Osi zmarło podczas II Wojny Światowej

Według innych źródeł mowa tu nawet o liczbie 6,9 miliona, włączając w to zgony cywilów, jednak prawdziwe liczby nigdy nie będą znane.

13: Związek Radziecki odnotował największą liczbę ofiar, która szacowana jest na 9-14 milionów

Istniało wiele czynników, które przyniosły Związkowi Radzieckiemu tak wysoką liczbę ofiar, w tym: brak modernizacji w wyposażeniu wojskowym, brak przygotowania ze strony przywódców i inne.

14: Holocaust spowodował śmierć około sześciu milionów europejskich Żydów podczas II wojny światowej

Był to program systematycznego sponsorowanego przez państwo morderstwa przez nazistowskie Niemcy, wystosowany przez Adolfa Hitlera i partię nazistowską, na terenie okupowanym przez Niemców w latach wojny.

15: Ponad milion żydowskich dzieci zginęło podczas Holokaustu

Prawdopodobnie najbardziej szokująca statystyka – ​​nawet dzieci nie były bezpieczne przed nazistowskimi Niemcami. Najsławniejszym z żydowskich dzieci w tym okresie była Anne Frank, która napisała pamiętny dziennik o swojej misji ucieczki przed nazistami.

16: W latach 1939-1945 szacuje się, że Alianci zrzucili 3,4 miliona ton bomb, które średnio przelicza się na około 27700 ton miesięcznie

Zniszczenia w czasie II wojny światowej nie można sobie wyobrazić, jednak statystyki bombardowań mogą je dość drastycznie uzmysłowić.

17: Swastyka jest starożytnym symbolem religijnym. Wywodzi się z sanskryckiego imienia krzyża haczykowatego, który był używany przez starożytne cywilizacje jako symbol płodności i szczęścia

Swastyka była symbolem nazistowskich Niemiec. Był to emblemat używany przez tamtejszą armię podczas drugiej wojny światowej.

18: Bitwa o Ardeny jest największą i najbardziej śmiercionośną bitwą dla amerykańskich żołnierzy do tej pory, z ponad 80000 amerykańskich ofiar śmiertelnych

Była to jedna z głównych bitew II wojny światowej, która spowodowała ogromne straty dla amerykańskich żołnierzy.

19: Naziści zamordowali około 12 milionów ludzi, prawie 6 milionów z nich to Żydzi zabici podczas Holocaustu

Nie tylko ludność żydowska była mordowana przez nazistów. Byli oni zdeterminowani, by spowodować masowe zniszczenie na całym świecie, uderzając w niewinnych obywateli.

20: II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku, kiedy Japonia podpisała umowę o kapitulacji na USS Missouri w Tokyo Bay

Zasadniczo najważniejszy i najistotniejszy fakt II wojny światowej. Podpisanie umowy o kapitulacji, która zakończyła wojnę, a następnie rozpoczęło się odbudowywanie zrujnowanego życia.

Źródło: WorldWar2.org.uk

Piotr Zelek

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filologia angielska nauczycielska), językoznawca, nauczyciel aktywny zawodowo, samozwańczy dziennikarz sportowy, tłumacz. To wszystko stanowi prawie tyle samo tytułów, co Daenerys!

Dodaj komentarz